مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید ابوالحسن
نام خانوادگی:نواب
آدرس وب سایت:http://navvab.net
نخصص ها:فقه و اصول ، ادیان و مذاهب

زندگی نامه

حجةالاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب، در سال 1337 در شهرضا (استان اصفهان) متولد شد. ایشان از دانش آموختگان مدرسه حقانی (شهیدین فعلی) است که علاوه بر گذراندن دوره تخصصی مؤسسه در راه حق، دروس خارج فقه و اصول را در محضر آیات عظام: «مرحوم شیخ مرتضی حائری یزدی»، «شبیری زنجانی»، «مظاهری اصفهانی» و «شیخ جواد تبریزی» فرا گرفته است. و در مواد درسی: (مذاهب اسلامی، فقه، اصول فقه، علوم قرآنی و ادبیات عرب) در مدرسه حقانی، جامعة الزهراء، دانشگاه مذاهب اسلامی و برخی دیگر از دانشگاههای تهران تدریس داشته و دارد.
ایشان در دوران دفاع مقدس مسئولیت و خدمات فراوانی را عهده‏دار بوده و در دوران سازندگی و اصلاحات، عمدتاً در دو نوع مسئولیت خطیر فعالیت های فرهنگی در خارج از کشور و فعالیت‏های خدماتی در داخل کشور مشغول به خدمت بوده است: «معاونت بین ‏الملل سازمان تبلیغات اسلامی»، «معاونت ارتباطات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی»، «قائم مقامی مجمع جهانی اهل بیت (ع)»، «بنیانگذاری و مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب» و «مدیر مسئولی فصلنامه هفت آسمان» از جمله خدمات فرهنگی ایشان است. در بخش خدماتی، اقدام ماندگار ایشان «راه‏اندازی و مدیریت مرکز خدمات حوزه‏های علمیه» می‏باشد.
جناب آقای نواب در مرکز «مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب» که دل مشغولی اصلی ایشان است، در پی رواج ادیان پژوهی و مطالعات مذاهبی به شیوه علمی و بی‏طرفانه در کشور عموماً و در حوزه‏های علمیه خصوصا و زمینه‏سازی برای مطالعات تطبیقی و تعامل مثبت و سازنده ی ادیان و مذاهب گوناگون می‏باشد. «تربیت ده‏ها طلبه فاضل آشنا با دیگر ادیان و مذاهب با مدارک دانشگاهی کارشناسی ارشد و دکتری»، «راه‏اندازی تنها کتابخانه‏ی تخصصی در زمینه‏ ادیان و مذاهب در ایران با بیش از 21 هزار عنوان کتاب تخصصی به زبان‏های گوناگون»، «انتشار 27 شماره از فصلنامه هفت آسمان» و «راه‏اندازی دوره‏های رسمی کارشناسی ارشد در گرایش مختلف ادیان و مذاهب با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فن‏آوری» از مهم‏ترین دستاوردهای ایشان در یک دهه گذشته در مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب می‏باشد. ایشان هم اکنون عضو هیئت علمی گروه مذاهب اسلامی در مرکز ادیان می باشد.